Adwentowe Czuwanie Młodzieży

Maryja pełna Ducha Świętego

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Akatyście, czyli nabożeństwie ku czci Bogurodzicy.

Spotkanie odbędzie się w naszym kościele 8.12.2018 o godzinie 20:00.

Szczegóły i plan na plakacie.

Zapraszamy.

W ramach roku duszpasterskiego 2018/19, którego hasłem będzie „W mocy Bożego Ducha”  parafia pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Rudzicy pragnie zaprosić na Akatyst, czyli Nabożeństwo ku czci Bogurodzicy. Wydarzenie odbędzie się w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, które rozpoczniemy o godzinie 20, a zakończymy Apelem Jasnogórskim. Zaproszenie jest skierowane do każdego, komu Maryja jest Orędowniczką, Pośredniczką, Wspomożycielką.  

Akatyst to jeden z najstarszych hymnów ku czci Bogurodzicy, którego historia sięga V w., a jego autorstwo jest przypisywane świętemu Romanowi Pieśniarzowi. Legenda mówi, że świętemu słowa i melodia Akatystu objawiły się w cudowny sposób. Podczas snu ukazała mu się Matka Boska, która dała mu do spożycia zwój. Rano święty Roman wyśpiewał treść zwoju. Był to hymn ku czci Bogurodzicy.
Po raz pierwszy wykonano go w 626 r. w Konstantynopolu. Za najwierniejszy polski przekład Akatystu uważa się ten, którego dokonał w 1980 r. marianin ojciec Sergiusz Jan Gajek.
Największe zasługi w powrocie Akatystu do liturgii ma święty Jan Paweł II, który wskazał to nabożeństwo, wspólne dla Kościoła Wschodniego i Zachodniego, jako drogę, która poprowadzi do jedności obu Kościołów.
Na Jasnej Górze Akatyst jest błaganiem Bogurodzicy o pokój dla świata. Ma ono charakter modlitwy różańcowej przeplatanej jego strofami. Motywem przewodnim tego hymnu jest udział Matki Boskiej w ziemskim życiu Jezusa i Jej obecność w Kościele.
Akatyst (co w wolnym tłumaczeniu oznacza „stoję”, „na stojąco”) składa się z 24 strof w dwóch częściach: pierwszej, w której przedstawione są historie z życia Maryi od Zwiastowania do Ofiarowania Jezusa w Świątyni i drugiej teologicznej, zawierającej rozważania boskiej i ludzkiej natury Chrystusa oraz dziewictwa Maryi. Wykonuje się go zawsze na stojąco i zawsze wywołuje silne emocje oraz przeżycia religijne.
Strofy Akatystu zaczynają się od kolejnych liter alfabetu. Są to na przemian kondakiony, czyli strofy krótkie oraz ikosy, czyli strofy dłuższe. Kondakion kończy się refrenem „alleluja”, a ikos – inkantacją „Witaj, Oblubienico Dziewicza”. Kondakiony śpiewa chór, zaś ikosy są recytowane.

Tak było w minionym roku:

red.

Dodaj komentarz