Adwentowe Czuwanie Młodzieży i nie tylko

Witaj Służebnico świętego Pokarmu.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Akatyście, czyli nabożeństwie ku czci Bogurodzicy.

Spotkanie odbędzie się w naszym kościele 8.12.2019 o godzinie 20:00.

Szczegóły i plan na plakacie.

W linku więcej fragment z poprzedniego roku.

Serdecznie zapraszamy

W ramach rozpoczynającego się nowego roku duszpasterskiego podczas, którego będziemy przyglądać się Sakramentowi Eucharystii pragniemy zaprosić na nabożeństwo ku czci Bogurodzicy, które odbędzie się 8.12. br. o godzinie 20:00 w kościele pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Rudzicy. Szczegóły na plakacie i na stronie tegoż wydarzenia:  https://www.facebook.com/events/2609157312640632/. Hasło przewodnie: „Witaj Służebnico świętego pokarmu” nawiązuje do Maryi, która dała nam Chrystusa, a On pozostawił nam najcenniejszy dar, jakim jest Msza Święta. Na spotkanie zapraszamy każdego, dla kogo Maryja jest Orędowniczką, Pośredniczką wielu próśb zanoszonych podczas każdej Eucharystii.
Oprawę muzyczną podejmie Schola Parafialna pod dyrekcją p. Jana Borowskiego.
.

Akatyst to jeden z najstarszych hymnów ku czci Bogurodzicy, którego historia sięga V w., a jego autorstwo jest przypisywane świętemu Romanowi Pieśniarzowi. Legenda mówi, że świętemu słowa i melodia Akatystu objawiły się w cudowny sposób. Podczas snu ukazała mu się Matka Boska, która dała mu do spożycia zwój. Rano święty Roman wyśpiewał treść zwoju. Był to hymn ku czci Bogurodzicy.
Po raz pierwszy wykonano go w 626 r. w Konstantynopolu. Za najwierniejszy polski przekład Akatystu uważa się ten, którego dokonał w 1980 r. marianin ojciec Sergiusz Jan Gajek.
Największe zasługi w powrocie Akatystu do liturgii ma święty Jan Paweł II, który wskazał to nabożeństwo, wspólne dla Kościoła Wschodniego i Zachodniego, jako drogę, która poprowadzi do jedności obu Kościołów.
Na Jasnej Górze Akatyst jest błaganiem Bogurodzicy o pokój dla świata. Ma ono charakter modlitwy różańcowej przeplatanej jego strofami. Motywem przewodnim tego hymnu jest udział Matki Boskiej w ziemskim życiu Jezusa i Jej obecność w Kościele.
Akatyst (co w wolnym tłumaczeniu oznacza „stoję”, „na stojąco”) składa się z 24 strof w dwóch częściach: pierwszej, w której przedstawione są historie z życia Maryi od Zwiastowania do Ofiarowania Jezusa w Świątyni i drugiej teologicznej, zawierającej rozważania boskiej i ludzkiej natury Chrystusa oraz dziewictwa Maryi. Wykonuje się go zawsze na stojąco i zawsze wywołuje silne emocje oraz przeżycia religijne.
Strofy Akatystu zaczynają się od kolejnych liter alfabetu. Są to na przemian kondakiony, czyli strofy krótkie oraz ikosy, czyli strofy dłuższe. Kondakion kończy się refrenem „alleluja”, a ikos – inkantacją „Witaj, Oblubienico Dziewicza”. Kondakiony śpiewa chór, zaś ikosy są recytowane.

Tak było w minionym roku:

 

red.