Akatyst 2017

Nabożeństwo ku czci Bogurodzicy

Po raz pierwszy w ten sposób uczciliśmy Bożą Rodzicielkę, poprzez nabożeństwo do Matki Bożej. Nabożeństwo, które wzięło początek w starożytności. Około 120 ludzi zgromadziło się w rudzickiej świątyni. 

Na nabożeństwie zgromadzili się młodzi z parafii naszego dekanatu z okazji Dekanalnego Młodzieżowego Dnia Skupienia. Z chwilą wprowadzenia do świątyni Ikony Matki Bożej wybrzmiała pieśń: Z dawna Polski tyś Królową Maryjo. Następnie celebrans wprowadził Lud Boży w to nabożeństwo.

Następnie wybrzmiała Ewangelia o wyznaniu niewiasty,która wychwalała Maryję za to kim jest: Błogosławione łono, które Cię nosiło, i piersi, które ssałeś(Łk 11, 27). Następnie schola pod dyrygenturą p. Jana Borowskiego rozpoczęła wychwalanie Maryi kolejnym wybrzmiewającym coraz głośniej Witaj w naszej parafialnej Świątyni.

Spotkanie zakończyło się wspólnym uwielbieniem Pana Jezusa ukrytego w najświętszym Sakramencie w myśl hasła towarzyszącego: Maryja przynosi nam Jezusa. Na zakończenie po błogosławieństwie każdy z wiernych otrzymał indywidualne błogosławieństwo o kapłanów przebywających w kościele.

Akatyst ku czci Bogurodzicy, nie bez racji nazywany jest “najpiękniejszym i najstarszym hymnem całej chrześcijańskiej literatury”. Grecki termin akathistos oznacza hymn śpiewany na stojąco, na znak szacunku dla Słowa Wcielonego i wdzięczności dla Jego Dziewiczej Matki, Walecznej Hetmanki.

Krótki fragment dźwiękowy:

 Już teraz zapraszamy za rok. 

 

Dodaj komentarz