Dzieci Maryi

Od wielu lat w naszej parafii działa wspólnota Dzieci Maryi, łącząca dziewczynki w różnym wieku, które chcą pogłębiać swoją pobożność, dowiedzieć się więcej o Panu Bogu i Maryi, a jednocześnie miło spędzić czas. Spotykamy się w każdy czwartek o 15:15 w salkach katechetycznych, a po zakończonych zajęciach udajemy się do kościoła na Mszę Świętą szkolną.

Do naszej grupy należy około trzydzieści dzieci, a opiekuje się nimi ksiądz Wojciech i kilkanaście animatorek, które przygotowują spotkania. Każde z nich rozpoczynamy modlitwą, ponieważ wszystkie nasze działania chcemy powierzać Bogu. Następnie zaczynamy omawiać temat zajęć, który najczęściej jest związany z bieżącymi wydarzeniami w kalendarzu liturgicznym. Może nim być na przykład Adwent, Droga Krzyżowa, nabożeństwa majowe, tajemnice Różańca Świętego i wiele, wiele innych. Aby przybliżyć omawiane sprawy, dzieci czytają fragmenty Pisma  Świętego, rozwiązują krzyżówki i rebusy, biorą udział w konkursach, wykonują mapy myśli oraz tworzą prace plastyczne. Nie rzadko też zdarza się, że gramy w gry lub uczymy się śpiewać i tańczyć.

Święto całej wspólnoty Dzieci Maryi przypada 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wtedy dzieci biorą udział w przygotowaniu Mszy Świętej – czytają czytania, śpiewają psalm, prowadzą modlitwę wiernych i niosą dary. Na tej Eucharystii każda dziewczynka otrzymuje cudowny medalik na kolorowej wstążce. Kolor wstążki i wielkość medalika zależą od tego, który rok jest się członkiem Dzieci Maryi. Po zakończeniu Mszy ma miejsce agapa, czyli specjalny poczęstunek dla osób należących do wspólnoty.

Dzieci Maryi biorą też aktywny udział w życiu naszej parafii. Na ważne uroczystości, Msze szkolne, nabożeństwa majowe i różańcowe przychodzą w specjalnych niebieskich pelerynkach, które są ich znakiem rozpoznawczym. Często prowadzą modlitwę wiernych na Eucharystiach po czwartkowych spotkaniach i raz w roku Drogę Krzyżową oraz Różaniec. Co jakiś czas animatorki spotykają się, by posprzątać w salkach katechetycznych.

W czasie roku formacyjnego jedziemy na kilka wycieczek, np. na Dzień Wspólnoty Dzieci Maryi odbywający się w Rychwałdzie lub do kina. Możemy też uczestniczyć w wakacyjnych rekolekcjach parafialnych, na które oprócz nas jeździ służba liturgiczna i oaza. Jest tam zawsze wesoło, a jednocześnie nie brakuje czasu spędzonego z Panem Bogiem.

Nasza wspólnota jest miejscem, gdzie można zawiązać nowe przyjaźnie i miło spędzić czas oraz poznać lepiej Pana Boga i Jego Matkę.

Gorąco zapraszamy na spotkania wszystkie chętne dzieci.

Hymn grupy

Tyś Maryjo Matką nam
Przez kręty życia ślad prowadzisz ciągle nas
i wiesz, że dzieckiem jestem Twym,
Choć czasem gubię się,
To Ty wciąż szukasz mnie.

Ref.: /Dziś stojąc tutaj wołam Cię,
Dziś modlitwę moją ślę.
Dziś pełen ufności pragnę prosić Cię Maryjo
Kochaj dalej, kochaj mnie./x2