Kościół w Rudzicy - parafia Rudzica

Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Rudzicy
Przejdź do treści
Porządek Mszy Św.
w Niedziele i Święta:
 w Rudzicy: 6:30, 9:30, 11:00
  w Iłownicy: 8:00, 18:00
W dni powszednie:
w Rudzicy
poniedziałek, wtorek,czwartek, sobota
18:00
środa 6:30
piątek 8:00
W I piątek miesiąca dodatkowo o 18:00
w I sobotę miesiąca dodatkowo o 6:30
   w Iłownicy piątek o 17:00

DLA POTWIERDZENIA NAJLEPIEJ GODZINY MSZY ŚWIĘTEJ SPRAWDZAĆ
W INTENCJACH MSZALNYCH.
Kancelaria
Czynna codziennie po Mszach Świętych
z wyjątkiem sobót, niedziel i świąt.
Numer konta parafialnego
89 1050 1083 1000 0022 1237 7390

Kościół w Rudzicy

Historia
                       
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Rudzicy jest kościołem parafialnym i stanowi trzecią z kolei budowlę na tym miejscu. Pierwsza świątynia, będąca obiektem drewnianym, istniała tu w pierwszej połowie XIV w. W okresie reformacji znajdowała się w rękach ewangelików. Kościół ten uległ spaleniu w 1728 r. Kolejna drewniana budowla, wzniesiona wkrótce potem, przetrwała kilkadziesiąt lat, po czym została zastąpiona (z końcem XVIII w.) przez budowlę murowaną, stojąca tu do dziś.
O miejscowości
Rudzica leży na terenie Śląska Cieszyńskiego, w gminie Jasienica, kilkanaście km od Bielska-Białej. Tutejszy krajobraz tworzą łagodne wzgórza, o wysokości zazwyczaj 300-400 m n.p.m. Na jednym z wzniesień zbudowano tutejszy kościół. Początki miejscowości sięgają najprawdopodobniej przełomu XIII i XIV w. Od samego początku była ona własnością szlachecką.
O kościele
Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z 1335 r. Już wówczas był to kościół parafialny. Na fali reformacji, w drugiej połowie XVI w. przejęty został przez ewangelików, zaś w czasie kontrreformacji, w 1654 r. powrócił w ręce katolików. Dokonano wtedy ponownego poświęcenia i nadano wezwanie św. Jana Chrzciciela. Nie wiemy dokładnie, jak kościół wyglądał, choć protokoły wizytacyjne świadczą o tym, iż był dość obszerny, posiadał wieżę z dzwonami, a będąc budowlą drewnianą, miał równocześnie murowane fundamenty. Świątynia spłonęła wraz z plebanią w 1728 r. Niebawem wzniesiono kolejną, również drewnianą. O tej budowli nie wiemy prawie nic. Funkcjonowała przez kilkadziesiąt lat, a już w 1782 r. poświęcono kamień węgielny pod budowę nowego, murowanego kościoła. Prace przebiegały pod kierunkiem majstra murarskiego, Jana Drachnego z Cieszyna, zaś częściowo kierował nimi też mistrz ciesielski, Tomasz Koza z Frydku. Budowa trwała dość długo, bo do roku 1800, kiedy to 29 czerwca dokonano poświęcenia. Kościół został wzniesiony z cegły i kamienia. Posiada cechy późnobarokowe i klasycystyczne zarazem.
Wróć do spisu treści