Koncert chóru ATH

W niedzielę tj. 14.01. w naszym kościele gościł chór Akademii Techniczno- Humanistycznej z Bielska-Białej. O godzinie 15 nasi parafianie licznie się zgromadzili, aby odnowić w sobie radość Bożego Narodzenia. Między kolejnymi wykonaniami chóru wiersze recytował nasz poeta Juliusz Wątroba, a na organach grał Paweł Seligman. 

Spotkajmy się w te święta, bo święta to czas spotkań.
Niebo ziemię pamięta i kolęda u żłobka.
I kamienie się topią, w które serca zastygły,
by miłością świat objąć, i znów bliżej do bliźnij.
Spotkajmy się w te święta, by zapomnieć o smutku.
Tak zwyczajnie, po bosku. i tak bosko po ludzku.
Byśmy znów uwierzyli w te siłę co w nas będzie,
przy stole przy opłatku, przy sobie, przy kolędzie.

Juliusz Wątroba, ,,Spotkajmy się”

Wierszem Spotkajmy się Pan Juliusz Wątroba rozpoczął recytację swoich wierszy. W ten sposób wprowadzając wszystkich uczestników w przeżywanie widowiska słowno – muzycznego.

Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w  Bielsku-Białej rozpoczął swoją działalność w maju 2003 roku z inicjatywy Beaty i Jana Borowskich. Powstał on dzięki życzliwości i osobistemu zaangażowaniu rektora prof. Marka Trombskiego oraz kanclerza mgr Józefa Cegielskiego.
Zespół tworzą studenci i absolwenci różnych specjalności bielskiej uczelni oraz osoby niezwiązane z jej społecznością. Wszystkich połączyła pasja i radość wspólnego muzykowania. Chór Akademii Techniczno – Humanistycznej w Bielsku Białej prowadzi od samego początku Jan Borowski.

Widowisko trwało od godziny 15 do 16:30. W czasie tego wybrzmiały nasze parafialne organy za którymi zasiadł Paweł Seligman – organista, pianista i aranżer. W 1999 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II Stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Cieszynie w dwóch specjalnościach – w klasie fortepianu doc. Janusza Seligmana oraz w klasie organów adi. Bogumiły Dunikowskiej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego i adi. Zygmunta Antonika (2005). Od 2008 r. pełni funkcję organisty kościoła NMP Królowej Polski w Pogórzu k/Skoczowa.

Juliusz Wątroba urodził się 12 kwietnia 1954 r. w Rudzicy. Jest absolwentem Politechniki Łódzkiej. Już w latach 70-tych i 80-tych należy do aktywnych uczestników życia kulturalnego Rudzicy. Pracuje społecznie w Klubie Książki i Pracy „Ruch” w Rudzicy. Jest współorganizatorem wielu imprez dla dzieci i młodzieży. Założycielem, wykonawcą i autorem tekstów dla zespołów: poezji śpiewanej „Meritum”, teatrzyku satyrycznego „Tandem Vita”, kapeli „Bęc”. Prowadzi zajęcia „Teatru przy kawie”, wieczorki literackie, organizuje wyjazdy na spektakle teatru w Bielsku-Białej.

Dodaj komentarz