Kaplica św. Wendelina - parafia Rudzica

Kaplica św. Wendelina

Kaplica św. Wendelina
Jednym  z najciekawszych miejsc w Rudzicy jest Dolina Świętego Wendelina,  z kaplicą poświęconą temu mało znanemu świętemu, oraz źródełkiem,  z którego wypływa woda o cudownych właściwościach. Aby trafić  do doliny, należy jadąc z Rudzicy do Strumienia skorzystać z informacji  na drogowskazie i skręcić w prawo, a następnie zatrzymać się  na niewielkim parkingu. Dalej czeka nas spacer  do kaplicy i źródełka. Według przekazywanej w Rudzicy z dziada pradziada  historii, za czasów cesarskiej Austrii wzięto jednego z tutejszych  chłopaków do wojska. Stacjonował w górach, w Tyrolu. Od tamtejszych  mieszkańców otrzymał obraz św. Wendelina. Żołnierz był pobożny, więc przywiózł go w rodzinne strony. Tutaj, w zalesionej ciemnej dolince, powiesił obraz na wierzbie. Po pewnym czasie dolina zyskała nazwę Doliny Świętego Wendelina. Jej rozsławieniu  dopomógł fakt, że znajdowało się tu także źródło krystalicznej wody.  Bardzo wcześnie okoliczna ludność uznała ją za cudowną. Szczególnie  miała pomagać w chorobach oczu, a także gardła. Wnet wieść o cudownych  właściwościach źródełka w Rudzicy rozeszła się szeroko po sąsiedztwie.  Zaczęła przyciągać coraz więcej wiernych. Przybywali nawet z najdalszych zakątków Polski, a także sąsiednich Czech. Widząc to, miejscowi kapłani otoczyli źródełko i drzewo płotkiem. W roku zaś 1876 zainicjowali wybudowanie kapliczki, do której wstawiono wizerunek św. Wendelina.
Św. Wendelin
Obraz, który można teraz oglądać, jest wierną kopią obrazu z bazyliki  Świętego Wendelina w Sankt Wendel. To centrum kultu tego świętego. Żył  on w VI wieku i był synem jednego z królów na Wyspach Brytyjskich.  Zrezygnował jednak z bogactwa i jako żebrak wywędrował na kontynent.  Zajmował się pasaniem świń. Wreszcie osiadł w górskiej pustelni,  a później został zakonnikiem. W aurze świętości pochowano go w Sankt  Wendel w zachodnich Niemczech. Św. Wendelin wspomaga pasterzy i chroni  przed epidemią. Ale dba także o podróżników. 25 kwietnia, co roku, przy  kapliczce w Rudzicy modlą się okoliczni mieszkańcy o urodzaje. Na św.  Huberta przybywają też tutaj myśliwi.